Новини змагань

#20років20кроків. Крок дев’ятий – зберегти футбол у найважчі часи

13:54, 19 липня 2016

#20років20кроків – розповідь про те, які переваги з народженням ПФЛ отримав вітчизняний футбол

 

#20років20кроків – історія наших змін, розповідь про те, як не зраджуючи своїм традиціям, не забуваючи своєї історії, зберігаючи повагу до Гри №1, Професіональна футбольна ліга об'єднує людей, зацікавлених в розвитку українського футболу. 

 

Влітку 2014 року ФК «Полтава» збудував свою чудову клубну базу, і на відкриття сучасного футбольного об’єкту гостинний клуб запросив усю футбольну громадськість України. Саме на базі у Копилах відбулася звітно-виборна конференція ПФЛ, під час якої Сергій Макаров був обраний президентом Професіональної футбольної ліги.

У розпал бойових дій на Донбасі, коли країні стало не до футболу, новому очільнику належало утримати на плаву наші нижчі ліги, до яких навіть у хороший час було не так багато уваги. Виклики перед ПФЛ стояли непрості: під загрозою була подальша участь у чемпіонаті клубів Донецької та Луганської областей, уже припинили свої виступи кримські команди. Дехто пропонував навіть розформувати другу лігу, її «залишки» розподіливши між першим дивізіоном та аматорським чемпіонатом. Панувала невизначеність стосовно календаря, складу учасників, фінансового забезпечення клубів.

Сергій  Макаров, президент ПФЛ: «На  початок сезону 2014/15 припинили участь у чемпіонаті кримські клуби. Донбаські «Шахтар» (Свердловськ) і «Авангард» (Краматорськ) просили призупинити участь,  алчевська «Сталь», макіївський «Макіїввугілля» і донецький «Шахтар-3» погодилися вийти на старт і грати на нейтральних полях. У наступне міжсезоння команди спіткала різна доля: третя команда «гірників» припинила своє існування, а макіївський клуб дав життя новому під назвою «Нікополь-НПГУ»

Олег Голубєв, спортивний директор ПФЛ: «Сергій Макаров одержав перемогу завдяки запросу на ефективну організацію роботи ліги, стабільність та відкритість стосунків, конкретні дії, спрямовані на розвиток, на благополуччя клубів. Його програма передбачала децентралізацію, зниження фінансового навантаження, реструктуризацію адміністрації і вимагала від нас непопулярних рішень. Час показав, що вони були ефективними і працювали на перспективу».

На звітно-виборній Конференції було прийнято рішення про підготовку нової редакції Статуту ПФЛ. Позачергова Конференція для розгляду і затвердження цього документа була призначена на 27 серпня. У розпорядженні Робочої групи було два місяці. Першими кроками нового президента стали відміна посад віце-президентів, реформування органів управління для максимальної демократизації прийняття рішень, було утворено Раду ліг – відтепер кожен клуб має голос щодо усіх питань життєдіяльності ПФЛ.

У сезоні 2014/2015, підірваному відходом кримських та призупиненням виступів донбаських клубів, відіграла історично найменша кількість клубів - 16 першої та лише 10 – другої ліги. Під загрозою опинився календар. Вдалося досягти головного – зберегти і першу, і другу ліги. Попри критику скептиків, ПФЛ прийняла вірні рішення, і вже в наступних сезонах відбувся давно очікуваний приріст числа учасників другої ліги.

Євгеній Мороз, начальник відділу змагань ПФЛ: «Ми розглядали два варіанти формату: розподіл (16 команд в першій лізі і 10 у другій) або злиття першої-другої ліг в одну і поділ на дві групи за територіальним принципом. Рішенням більшості клубів піраміда змагань була збережена. З урахуванням кількості команд вирішено було грати в три кола».

Сергій Макаров: «Такий формат змагань став для нас новинкою. Ми аналізували досвід європейських колег. В результаті викристалізувалися дві схеми - ми назвали їх «датська» і «молдовська».

З представниками футболу Молдови спілкуватися було простіше. Дзвінок в національну асоціацію Данії я пам'ятаю добре. Датська не схожа на жодну з мов, які я чув раніше. Після перших фраз датські фахівці переходили на зрозумілу англійську і змогли виразно пояснити особливості проведення чемпіонату».

Основною відмінністю між «датським» і «молдовським» форматами був принцип проведення третього зайвого кола. У чемпіонаті Данії воно гралося на початку сезону, команди отримували місце в календарі відповідно до результатів минулого чемпіонату. У чемпіонаті Молдови, навпаки, спочатку гралися стандартні два кола, після чого команди проводили третє коло відповідно до зайнятих місць за результатами перших двох. Молдовська схема підійшла нам краще. У команд з'явився стимул посідати місце в першій половині турнірної таблиці за підсумками перших двох раундів. В такому випадку вони отримали на один домашній матч більше в третьому колі».

Хоча друга ліга у найкризовіші роки тільки втрачала учасників, не маючи поповнення ні згори, ні знизу, нині туди вилаштувалася ціла черга, і спричинили до цього правильні кроки адміністрації ПФЛ. Тут попрацювали над зменшенням фінансового тиску на команди. І у наш час, коли все навколо дорожчає, професіональний футбол навпаки став доступнішим!

Перемовини ПФЛ та ФФУ закінчилися тим, що Федерація футболу України взяла на себе оплату роботи арбітрів.

Євгеній Мороз: «З керівництвом ФФУ було досягнуто домовленості про виділення приміщень під офіс і архів ПФЛ в Будинку футболу. На оренді офісу вдалося заощадити близько 500 тис. грн. за сезон. Ще півмільйона зберегли за рахунок зниження фонду оплати праці».

Сергій Макаров: «Найменш популярні рішення пов'язані з кадрами. Розлучатися з людьми завжди непросто. На той момент це було необхідно. Ми виконали обіцянки з реструктуризації адміністрації і скоротили штат на 25%».

Для команд-учасниць чемпіонату України ПФЛ досягла значної економії в  60%!  Внесок у першій лізі знизився із 348 031 грн. до 140 000 грн., у другій – з 177 396 грн. до 70 000 грн. Це оцінили не лише старожили змагань ПФЛ, а й клуби-новачки, число яких зростає з кожним роком.

 

Прес-служба ПФЛ

Sport Arena – інформаційний партнер ПФЛ України
Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Магазин Вгору Вгору