Новини ліги

ПФЛ України - 20 років! Крок сьомий – з новими ідеями

12:51, 18 червня 2016

 #20років20кроків – розповідь про те, які переваги з народженням ПФЛ отримав вітчизняний футбол

#20років20кроків – історія наших змін, розповідь про те, як не зраджуючи своїм традиціям, не забуваючи своєї історії, зберігаючи повагу до Гри №1, Професіональна футбольна ліга об'єднує людей, зацікавлених в розвитку українського футболу. 

 

Мілетій Бальчос – військовий лікар, якого доля привела в футбол. Очолювана ним бердичівська «Зірка» двічі виходила у фінали Кубку УРСР й була базовою командою західноукраїнської військової системи футболу. Серед гравців, які займалися під тренерським керівництвом Бальчоса – Сергій Ковалець, Іван Гецко, Андрій Василитчук, Михайло Кутельмах, Роман Лаба. Багато років Бальчос працював у керівних футбольних органах України, зокрема – й у ПФЛ, де був із перших років існування, займаючись методичними та регламентними питаннями, був членом бюро ПФЛ, її відповідальним секретарем та виконавчим директором. Працював у контрольно-дисциплінарному, юридичному комітетах ФФУ, комітетах збірних та професіонального футболу, входив у Виконком ФФУ.

Іван Гецко досяг значного успіху в своїй кар'єрі


4 березня 2010 року з перевагою в три голоси (24 проти 21) Мілетій Бальчос переміг Юрія Кіндзерського (на фото) на виборах президента ПФЛ.

Наслідки світової кризи боляче вдарили по Україні, тому сезон 2009/2010 виявився дуже складним для професіонального футболу. Його починало 59 клубів, однак уже після 5-го туру Групу «А» другої ліги залишив ЦСКА, а після 15-го Група «Б» попрощалася з «Дніпром-75». Як наслідок, у південно-східній групі догравало сезон 13 клубів, а у північно-західній – взагалі 11. Зважаючи на те, що у першій лізі зник ФК «Харків», а по завершенню сезону другої знялися зі змагань «двієчки» «Карпат» та ФК «Львів», кількість учасників другої ліги виявилася критичною.

Не обійшлося без втрат і в сезоні 2010/2011 – ще по ходу чемпіонату старожили «Олком» та «Верес» покинули другу лігу, а «Прикарпаття», «Фенікс-Іллічівець» – першу. Попрощалися з чемпіонатом «Бастіон» та «Рось». ФК «Львів» та «Енергетик» стали наступними жертвами, а «СКАД-Ялпуг» знявся з турніру, заледве встигнувши заявитися. Це вже було схоже на епідемію, а число учасників чемпіонату України серед професіоналів порівняно з 1990-ми скоротилося заледве не наполовину.

 

З цим треба було щось робити, і нове керівництво ПФЛ запропонувало проект так званої регіональної ліги, прагнучи залучити в професіональний футбол найкращі клуби аматорського рівня. Утім, починання не знайшло підтримки й залишилося у числі нереалізованих реформ. Бальчос взявся за інші проекти – зокрема, за законопроект протидії футбольної корупції, який у підсумку був прийнятий, але з іншими авторами.

Мілетій Бальчос та наставник МФК "Миколаїв" Руслан ЗабранськийВелику роботу Бальчос і його заступник Ігор Шам проводили на ниві маркетингу. Вдалося знайти титульного спонсора, вперше в історії перша ліга була перейменована зі згадкою назви бренду. Стали звичкою прямі інтернет-трансляції та спільні телетрансляції зі студіями на телеканалі «Футбол», здебільшого завдяки ПФЛ виходила передача «Футбольний код» на УТ-1. Випускалися друковані видання УПЛ та ПФЛ, в тому числі й повнокольоровий тематичний журнал «Профі Футбол». Працювала школа молодих журналістів. На жаль, фінансова ситуація не дозволяла продовжити цікаві починання – Кубок ліги ПФЛ та Кубок ПФЛ (зимова та літня варіації).

 

У плані організації турнірів каденція Бальчоса переживала труднощі у зв’язку зі скороченням числа учасників чемпіонату України. Через це доводилося латати «діри» у зв’язку із зняттям учасників – вакантні місця доводилося якось заміщати. Поширеною практикою став плей-оф – спершу розігрувалися випадкові, форс-мажорні місця, але з часом стикові матчі вписалися, і 16-та команда першої ліги чекала зустрічей, скажімо, із срібними призерами двох груп другої ліги. Макарів, Умань, Хмельницький приймали ці матчі.

 

Реформи зазнала й друга ліга – вперше в історії. Спершу, по ходу сезону 2012/2013, було випробувано двохетапний формат. На першому, з літа й до осені, команди у двох групах зіграли в два кола. На другому кожна з груп розділилися на «медальний» та «втішний» раунди. А завершив насичений сезон плей-оф, у якому вперше було визначено володарів єдиних медалей.

 "Нива" повернулася до першої ліги через чотири роки, вигравши у "Одеси" в 2013-му


А ось у сезоні 2013/2014 сталося те, чого довго чекали – об’єднання другої ліги. Вперше за два десятиліття вона стала єдиним, цілісним турніром. Той сезон багато хто називає найсильнішим в історії (принаймні, першу його частину). Але, на жаль, далі пішла політична криза, військовий конфлікт на сході та зняття учасників. На жаль, це підірвало ритм, хоча й не відмінило неймовірної інтриги, яка існувала у тому сезоні до останніх турів.

Кінцівка роботи Мілетія Бальчоса припала на початок бойових дій на сході України. Покинули професіональний футбол кримські клуби, у складній ситуації опинилися «Шахтар-3», алчевська «Сталь», краматорський «Авангард», свердловський «Шахтар». У цій ситуації можна було приймати різні рішення, однак президент ПФЛ разом із радою проголосували за те, щоб ті матчі, які лишилося дограти східним командам, скасувати, позараховувати в них їм технічні поразки, але зберегти місце в ПФЛ для «Авангарду», «Шахтаря», алчевської «Сталі» та інших команд, які у зв’язку із військовою обстановкою вимушені були призупинити свої виступи. Це рішення зазнало чимало критики і, ймовірно, могло бути більш гнучким для цілісності турніру, однак його позитивом стало те, що у складній ситуації не ставилися під загрозу життя футболістів, тренерів, працівників клубу та вболівальників, адже важко сказати, чи всі виїзди завершилися б благополучно.

На полтавській звітно-виборній конференції ПФЛ новим президентом було обрано Сергія Макарова. Мілетій Бальчос лишився в історії Ліги як президент з великою кількістю нових ідей, деякі з яких функціонують і нині.

Читайте також:

Крок шостий – шляхи подолання наслідків світової економічної кризи

Крок п’ятий – період змін 

Крок четвертий – календар, трансляції та критика

Крок третій – робота першого президента

Крок другий – переваги Ліги

Крок перший – заснування Ліги

Прес-служба ПФЛ

Sport Arena – інформаційний партнер ПФЛ України
Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Магазин Вгору Вгору