Новини ліги

ПФЛ України - 20 років! Крок шостий – шляхи подолання наслідків світової економічної кризи

14:20, 14 червня 2016

#20років20кроків – розповідь про те, які переваги з народженням ПФЛ отримав вітчизняний футбол

 

#20років20кроків – історія наших змін, розповідь про те, як не зраджуючи своїм традиціям, не забуваючи своєї історії, зберігаючи повагу до Гри №1, Професіональна футбольна ліга об'єднує людей, зацікавлених в розвитку українського футболу.

 

У період з 2008 по 2009 рік більша частина країн світу зіштовхнулася з фінансово-економічною глобальною кризою, яка болюче вдарила по світовій економіці, в тому числі й України. Про її масштаби говорить той факт, що востаннє настільки потужне здешевлення цінних паперів і знецінення грошової маси було аж на початку ХХ століття. Тому не дивно, що наслідки кризи відчув кожен пересічний громадянин нашої країни, а, тим більше, її вітчизняний футбол. Відлуння кризи відчувалися кілька років - через складну економічну ситуацію Україну було позбавлено права проводити чемпіонат Європи з баскетболу, а місцеві хокейні та баскетбольні клуби - відмовилися від участі в КХЛ і Єдиній лізі ВТБ.

Природно, ці роки було ознаменовано труднощами для ПФЛ, коли більшість клубів припинили своє існування, а проведення турніру Ліги взагалі було ледь не під загрозою. Виникла необхідність у скороченні витрат, пошуку рівноваги між можливостями клубів і вимогами організаторів змагань, віднаходження нестандартних рішень. Забігаючи наперед, зазначимо, що їх було знайдено, і низовий футбол з честю вийшов із ситуації, що склалася, хоч і не обійшлося без втрат.

До існуючих проблем додалася і резонансна справа екс-президента ПФЛ Святослава Сироти, пов’язана з нецільовою витратою коштів Ліги. На період розслідування на початку 2009-го на посаду виконуючого обов’язки президента було призначено Миколу Лавренка. Багаторічний очільник ФК «Олександрія» (з 1989 року) народився 17 травня 1966 року у Севастополі в родині моряка. Свого часу працював першим заступником губернатора Кіровоградської області, очолював Вінницьку державну податкову адміністрації. У липні 2008-го його було обрано першим віце-президентом ПФЛ.

Для Миколи Лавренка секретів у низовому футболі не існувало. Його «Олександрія» з першого сезону незмінно грала в першій лізі змагань, яку виграла 2001-го.

Микола Миколайович до позачергової звітно-виборної конференції ПФЛ змушений був разом із своїми колегами брати на себе низку важливих стратегічних управлінських рішень. Розслідування щодо зловживань С.Сироти тривало до кінця 2009 року. За цей час через ту ж таки кризу уболівальники не побачили у чемпіонаті країни 2009/10 років «Нафком» (Бровари) та «Арсенал» (Харків), яким Федерація футболу України не видала атестати на право участі у змаганнях професіональних команд. Така ж доля спіткала «Ігросервіс» (Сімферополь) та «Титан» (Донецьк), які не заплатили гарантійну частину заявкового внеску для участі в чемпіонаті. Місце «Ігросервіса» у першій лізі посів ФК «Полтава», котрий переміг у стиковому матчі білоцерківський «Арсенал».

 

Разом із тим, за ініціативи Миколи Лавренка було ухвалено рішення про деталізацію статей витрат: якщо президенту ПФЛ знадобиться витратити суму, що перевищує 50 тисяч гривень, він повинен поставити до відома і заручитися схваленням Центральної ради. Було вирішено скоротити штат співробітників апарату ПФЛ. Зокрема, ліквідовано посаду відповідального секретаря. Після реформування в штаті професіональної ліги залишилося тільки 15 співробітників, а скорочення дозволило заощаджувати близько 270-ти тисяч гривень на рік. Більше того, контракти з працівниками було підписано лише на півроку до кінця сезону-2009/10, а пізніше пролонговано до позачергової Конференції. За керівництва Лавренка клуби ПФЛ включилися в ініційований Прем'єр-лігою процес створення незалежної від ФФУ, ПФЛ та ПЛ структури арбітрів, який так і залишився на папері.

 

Звітно-виборну Конференцію було призначено на початок 2010-го. Крім визначення списку кандидатів на посаду президента гостро стояло питання заборгованостей клубів, через яке на старт весняної частини чемпіонату могли не вийти «Кримтеплиця» (Молодіжне), івано-франківське «Прикарпаття», чернігівська «Десна», алчевська «Сталь», ФК «Харків», білоцерківський «Арсенал» і тернопільська «Нива». Від другої ліги — «Рось» (Біла Церква), хмельницьке «Динамо», чернівецька «Буковина», львівські «Карпати»-2, рівненський «Верес», «Єдність» (Плиски), ФК «Суми», «Дніпро-75» (Дніпропетровськ), «Кремінь» (Кременчук) і «Металург»-2 (Запоріжжя).

 

У підсумку, у лютому 2010-го на посаду президента ПФЛ України було обрано Мілетія Бальчоса, який керував Лігою до 2014-го. За його каденції в Лізі вдалося втримати стабільність. Завдяки Мілетію Володимировичу було продовжено позитивні напрацювання попередників, вдалося зберегти цілісність змагань і сталість календаря. Крім цього Лігою організовано телетрансляції матчів, залучено спонсорів. І, щонайголовніше, Адміністрація ПФЛ знайшла альтернативні рішення під час ведення бойових дій на Сході Україні. Про все це розповімо в одному з найближчих матеріалів – продовжуємо йти кроками історії здобутків ПФЛ.  

Читайте також:

Крок п’ятий – період змін 

Крок четвертий – календар, трансляції та критика

Крок третій – робота першого президента

Крок другий – переваги Ліги

Крок перший – заснування Ліги

Прес-служба ПФЛ

Sport Arena – інформаційний партнер ПФЛ України
Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Магазин Вгору Вгору